Prima zi la Eurofan 2011

Meciul de debut in compania nationalei Poloniei a inceput cu intarziere din cauza cainilor rosii care au dormit putin mai mult, obositi dupa drumul lung si seara de dinainte.
Vremea a fost perfecta pentru fotbal, terenul excelent, tribunele incendiare, toate conditiile erau indeplinite pentru spectacolul care urma sa inceapa.Inca de la inceput ni s-a parut suspect felul in care arbitrii vorbeau cu jucatorii adversi si brusc ne-au venit in minte toate conferintele de presa ale lui Mircea Lucescu familiarizat de atatia ani cu fotbalul din Ucraina.
S-a fluierat startul si dupa primele 5 minute am avut impresia ca jucam cu nationala mare a Poloniei, aia calificata la mondiale, nu cu cea de fani.Meciul a fost dur si incrancenat dar epuizarea fizica, ghinionul si arbitrii si-au spus cuvantul si am pierdut nemeritat cu 8-0. :)

Am avut 2 ore sa ne revenim din punct de vedere fizic si mental, sa ne revigoram putin cu niste bauturi locale si am hotarat sa-i calcam in picioare pe ucrainieni in meciul doi si sa spalam astfel rusinea de la debut.
Ne-am dat seama imediat ca vom avea un meci mai greu decat primul, mai ales ca vantul batea spre poarta noastra, e clar ca arbitrii locali nu stiu ca unei echipe gazda se da doar 5% si astfel am reusit doar cu greutate sa trecem de mijlocul terenului in prima repriza care s-a incheiat cu un neverosimil 7-0 pentru gazde :) . Tot atunci am hotarat sa ne oprim din tinut scorul pentru ca cineva de la noi l-a recunoscut in cel mai bun marcator al adversarilor pe Andriy Shevchenko.Oricum in repriza a doua am reusit sa marcam golul de onoare si sa ne aparam ceva mai bine dar nu a fost de ajuns.Scorul final a fost, dupa cum ne-au anuntat organizatorii 12-1.

Acum ca s-a terminat faza grupelor dictonul “Important e sa participi nu sa castigi” ni se pare mai valabil ca niciodata.S-a dovedit din nou ca suntem suporteri, nu jucatori de fotbal dar asta nu ne opreste sa ne bucuram de un eveniment extraordinar unde fanii din mai multe tari europene interactioneaza si nu fac altceva decat sa bea bere, sa le tina de urat la frumoasele fete de prin preajma locului si sa joace fotbal…dupa posibilitati :)

Chiar daca am fost eliminati prematur si nemeritat :) inca din faza grupelor, ramanem pana se termina turneul si planuim sa facem o figura frumoasa la concursul de baut bere din serile care urmeaza.Promitem locurile 1-3