Gaz Metan Medias – Dinamo 0-5

Dinamo continua sa arate un joc bun la inceputul acestui sezon, exceptie facand cele 5 minute fatidice din meciul cu croatii, in seara asta am reusit o victorie categorica pe terenul unei echipe bune din Liga 1, unde ultima oara am castigat acum 11 ani, iar ce e mai important, e felul in care am facut-o.

Desi ambele echipe au evoluat in Europa League la mijlocul saptamanii, se pare ca jocul de la Mainz i-a solicitat mai mult pe ardeleni, care au parut o echipa obosita si relaxata si au facut cu greu fata atacurilor cainesti ale lui Dinamo care a dominat meciul fara drept de apel.

Echilibrul de pe teren s-a rupt in minutul 40 cand fundasul stanga al mediesenilor, Radu Zaharia, a fost eliminat pentru un fault in careu asupra lui Niculae. A transformat Munteanu si am intrat la cabine cu un avantaj care avea sa se mareasca dupa pauza prin golurile marcate de Danciulescu 56`. Niculae o dubla in 76`, 85`si Torje 89`.

Dinamo a fost sustinua la meci de aproximativ 250 de suporteri, un numar decent pentru o deplasare de 300 de km duminica seara, s-a cantat tot meciul si continuam sa aratam un trend ascendent inclusiv ca peluza.

Una peste alta exista premize pentru un sezon excelent din toate punctele de vedere, dar pentru asta avem neaparat nevoie de o calificare joi la Varazdin.